Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu
Zeki Kelime Oyunu

Zeki Kelime Oyunu

İndirim Oranı : %29 İndirim
Fiyat : ₺69,90(KDV Dahil)
İndirimli : ₺49,90(KDV Dahil)
₺9,15 'den başlayan taksitlerle

Zeki Kelime Oyunu

 

Oyun 2, 3 ya da 4 oyuncu ile oynanır. Taşların hepsini, kutunun içerisinde bulunan torbanın içine koyduktan sonra her oyuncu bir taş çeker. Çekilen taşlardan hangisi “A” harfine daha yakın ise o oyuncu, oyuna ilk başlar. Eğer oyunculardan biri boş taşlardan birini çekti ise o zaman önce başlama hakkı onun olur.

Oyuna kimin başlayacağına karar verildikten sonra çekilen taşlar torbaya geri bırakılır ve her oyuncu 7 adet taş çeker. Ardından bu taşları ıstakalarına dizerek anlamlı kelimeler üretmeye çalışırlar.

Oyuna başlayacak oyuncu, 2 veya daha fazla taşını kullanarak taşlarından birini merkezdeki kareye de denk getirecek şekilde anlamlı ilk kelimesini tahta üzerinde oluşturur.

Kelimeler soldan sağa ya da yukarıdan aşağı şekilde oluşturulur. Sağdan sola, aşağıdan yukarı ve çapraz kelimeler kabul edilmez.

Oluşturulan her kelime sonrasında kaç taş harcandı ise taş torbasından yine o sayıda yeni taş alınır ve ıstakaya eklenir. Bu durum oyun taşları bitene kadar devam eder.

Kelime oluşturamayan oyuncu pas deme hakkına sahiptir. O el puan almadan sırası bir sonraki yarışmacıya geçer.

Her oyuncu, ıstakasında bulunan taşlarını birini ya da hepsini değiştirebilir. Ancak değiştirdiği eli pas geçmek ve puansız kapatmak zorundadır.

Yeni oluşturulan kelime daha önce yazılmış kelimelerin biriyle mutlaka iliştirilmelidir. Tahtanın alakasız yerlerinde sözcük oluşturulamaz.

Başka harflerle iliştirilmiş kelimelerin iki tarafta da anlamlı bir kelime oluşturması gerekir. Birinde anlamlı birinde anlamsız olmaz.

Kelime oyunu tahtasında özel kareler mevcuttur ve bu kareler size ekstra puanlar sağlar. Oyunun kaderini değiştirecek kısımlar da bunlardır. Bu özel kareler şunlardır:

Harfin iki katı, Harfin üç katı, Kelimenin iki katı , Kelimenin 3 katı

Bu durum şöyle açıklanabilir: örneğin “ADET” kelimesini tahtanın bir yerine yazdınız ve A harfi, harfin iki katı yazan karenin üzerine geldi. Bu durumda A harfinin puanı 1 olduğu hesaba katılırsa bu kombinasyon sayesinde 2 puan olarak değerlendirilir.

Yine ADET kelimesi üzerinden gidelim. A yazılı taşınız harfin iki katı karesi üzerine geldi ve diğer taşlarınızdan biri de kelimenin 3 katı karesinin üzerine geldi. Bu durumda kelime oyununda puanınızı nasıl hesaplarsınız? Önce harfin iki katı puanı hesaplanır, ardından diğer taş puanları toplanır ve en son çıkan puan 3 ile çarpılır. Yani önce her zaman harfin katı puanları hesaplanır, ardından kelimenin katı puanları eklenir.

Bazen ise bir kelime iki defa özel kare üzerinden geçebilir. Mesela bir kelimenin 2 defa kelimenin 2 katı karesinden geçtiğini düşünelim. Bu durumda kelime harflerinin puanları toplanır ve 4 ile çarpılır.

Taş torbasında oyun taşı kalmadığında oyun sona erer. Oyuncular son kelimelerini oluşturmaya çalışırlar.

Art arda 2 oyuncu iki kez tüm oyuncular pas derse oyun yine sona erer. Oyun sona erdiğinde elinizde kalan taşların toplam puanı genel puanınızdan düşer. Eğer tüm taşlarını kullanan bir oyuncu ya da oyuncular varsa elinde taş kalan oyuncuların kalan taşlarının puanı bu oyunculara eklenir. Örneğinde elinde A ve E harfi kalmış oyuncudan 2 puan silinir. Çünkü A ve E harfi birer puan değerine sahiptir. Elinde hiç taşı olmayan oyuncuya ise 2 puan ekleme yapılır.

Eğer bir oyuncu tek elde 7 taşını birden kullanırsa ekstra olarak 50 puan kazanır. Bu 50 puan, kelimenin almaya hak kazandığı harfin ve kelimenin katları puanları hesaplandıktan sonra eklenir. Oyun sonunda kimin daha çok puanı varsa oyunu o kazanır.

 

KAMPANYALI ÜRÜN

.

 

 

 

 

  • Çocukların güvenliği için tasarlanmıştır.
  • Tehlikeli maddeler içermez.
  • Hafif, güçlü ve sağlam.
  • Basitten zora ve eğlenceli.

.

.
Çocuğunuz üstü kapalı bir hazine.

✅Onda hangi yetenekler olduğunu akıl ve zeka oyunları yardımı ile keşfedebilirsiniz.
 

.

"Zeki Çocuklar geleceğimiz..."

.
Bugün hemen sipariş verin.

Çerez Kullanımı

Sitemizde size en iyi hizmeti sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Detaylar için burayı inceleyebilirsiniz.