Zeki Ahşap Kelime Oyunu

İndirim Oranı : %30 İndirim
Fiyat : ₺49,90(KDV Dahil)
İndirimli : ₺34,90(KDV Dahil)
₺6,40 'den başlayan taksitlerle

Zeki Ahşap Kelime Oyunu

Ekonomik

Harika bir eğlence

.

✅Kutu İçeriği 
✅35x35 cm ebatlarında 4 mm  kalınlığında  zemin 
 • ✅100 Adet harf taşı
 • ✅4 Adet harf yerleştirme tablası 
 •  
 • Oyun klavuzu 
✅15' e 15 eşit karelerden oluşan iki , üç ya da dört kişi tarafından bir tabla üzerinde oynanan bir oyundur.
✅Oyunun amacı , her kare üzerine bir harf dizmek yoluyla ,
anlamlı kelimeler üretmek ve en az bir harfi bu kelimelerle birleşen başka anlamlı kelimeler oluşturmaktır.
✅Kura ile oyuna başlayacak bir kişi seçilir. Ardından her oyuncu torbadan 7'şer harf seçer ve bu harfleri tabla üzerine dizer.
✅İlk oyuncudan başlamak suretiyle, herkes sırası ile birer kelime üretir bunu tablaya dizer. 

Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun Düzeni

Oyun 2, 3 ya da 4 oyuncu ile oynanır. Taşların hepsini, kutunun içerisinde bulunan torbanın içine koyduktan sonra her oyuncu bir taş çeker. Çekilen taşlardan hangisi “A” harfine daha yakın ise o oyuncu, oyuna ilk başlar. Eğer oyunculardan biri boş taşlardan birini çekti ise o zaman önce başlama hakkı onun olur.

Oyuna kimin başlayacağına karar verildikten sonra çekilen taşlar torbaya geri bırakılır ve her oyuncu 7 adet taş çeker. Ardından bu taşları ıstakalarına dizerek anlamlı kelimeler üretmeye çalışırlar.

Kelime Oyunu Kuralları

 • Oyuna başlayacak oyuncu, 2 veya daha fazla taşını kullanarak taşlarından birini merkezdeki kareye de denk getirecek şekilde anlamlı ilk kelimesini tahta üzerinde oluşturur.
 • Kelimeler soldan sağa ya da yukarıdan aşağı şekilde oluşturulur. Sağdan sola, aşağıdan yukarı ve çapraz kelimeler kabul edilmez.
 • Oluşturulan her kelime sonrasında kaç taş harcandı ise taş torbasından yine o sayıda yeni taş alınır ve ıstakaya eklenir. Bu durum oyun taşları bitene kadar devam eder.
 • Kelime oluşturamayan oyuncu pas deme hakkına sahiptir. O el puan almadan sırası bir sonraki yarışmacıya geçer.
 • Her oyuncu, ıstakasında bulunan taşlarını birini ya da hepsini değiştirebilir. Ancak değiştirdiği eli pas geçmek ve puansız kapatmak zorundadır.
 • Yeni oluşturulan kelime daha önce yazılmış kelimelerin biriyle mutlaka iliştirilmelidir. Tahtanın alakasız yerlerinde sözcük oluşturulamaz.
 • Başka harflerle iliştirilmiş kelimelerin iki tarafta da anlamlı bir kelime oluşturması gerekir. Birinde anlamlı birinde anlamsız olmaz.

Mesela bu örnekte oyun tahtasına kahve yazılmış. İçecek kelimesinin sonundaki “K” harfi daha sonrasında kahve kelimesini oluşturmuş.

Oyun Tahtası ve Özel Kareler

Kelime oyunu tahtasında özel kareler mevcuttur ve bu kareler size ekstra puanlar sağlar. Oyunun kaderini değiştirecek kısımlar da bunlardır. Bu özel kareler şunlardır:

 • Harfin iki katı
 • Harfin üç katı
 • Kelimenin iki katı
 • Kelimenin 3 katı

Bu durum şöyle açıklanabilir: örneğin “ADET” kelimesini tahtanın bir yerine yazdınız ve A harfi, harfin iki katı yazan karenin üzerine geldi. Bu durumda A harfinin puanı 1 olduğu hesaba katılırsa bu kombinasyon sayesinde 2 puan olarak değerlendirilir.

Yine ADET kelimesi üzerinden gidelim. A yazılı taşınız harfin iki katı karesi üzerine geldi ve diğer taşlarınızdan biri de kelimenin 3 katı karesinin üzerine geldi. Bu durumda kelime oyununda puanınızı nasıl hesaplarsınız?

Önce harfin iki katı puanı hesaplanır, ardından diğer taş puanları toplanır ve en son çıkan puan 3 ile çarpılır. Yani önce her zaman harfin katı puanları hesaplanır, ardından kelimenin katı puanları eklenir.

Bazen ise bir kelime iki defa özel kare üzerinden geçebilir. Mesela bir kelimenin 2 defa kelimenin 2 katı karesinden geçtiğini düşünelim. Bu durumda kelime harflerinin puanları toplanır ve 4 ile çarpılır.

Kelime Oyununda İzin Verilen ve Verilmeyen Kelimeler

 • Özel isimlere yer verilmez. Ancak hem özel isim olup hem de cins isim olan kelimeler dilimizde mevcuttur. Mesela Bahar kelimesi hem insan ismi iken hem de bir mevsimin adıdır. Bu kelime kabul edilebilir.
 • Kısaltmalar kelime üretme oyununda kullanılmamaktadır. Örneğin kelime oyunu tahtasına TDK yazamazsınız.
 • Kesme işareti ile ayrılan kelimelere izin verilmez.
 • Yukarıda belirtilen hususlar dışında güncel Türkçe sözlükte yazan her kelime kabul edilebilir.

Kelime Oyunu Puan Hesaplaması ve Bitimi

Taş torbasında oyun taşı kalmadığında oyun sona erer. Oyuncular son kelimelerini oluşturmaya çalışırlar.

Art arda 2 oyuncu iki kez tüm oyuncular pas derse oyun yine sona erer. Oyun sona erdiğinde elinizde kalan taşların toplam puanı genel puanınızdan düşer. Eğer tüm taşlarını kullanan bir oyuncu ya da oyuncular varsa elinde taş kalan oyuncuların kalan taşlarının puanı bu oyunculara eklenir. Örneğinde elinde A ve E harfi kalmış oyuncudan 2 puan silinir. Çünkü A ve E harfi birer puan değerine sahiptir. Elinde hiç taşı olmayan oyuncuya ise 2 puan ekleme yapılır.

Eğer bir oyuncu tek elde 7 taşını birden kullanırsa ekstra olarak 50 puan kazanır. Bu 50 puan, kelimenin almaya hak kazandığı harfin ve kelimenin katları puanları hesaplandıktan sonra eklenir. Oyun sonunda kimin daha çok puanı varsa oyunu o kazanır.

 

 

 

.
Çocuğunuz üstü kapalı bir hazine.

✅Onda hangi yetenekler olduğunu akıl ve zeka oyunları yardımı ile keşfedebilirsiniz.
 

.

"Zeki Çocuklar geleceğimiz..."

.
Bugün hemen sipariş verin.